آنریل انجین(Unreal Engine) چیست؟

unreal engine

آنریل انجین که در زبان انگلیسی به صورت unreal engine نوشته می‌شود، یک موتور بازی است. که توسط شرکت اپیک گیمز طراحی و توسعه داده شده است. این موتور بازی یکی از ابزارهای مهم و کاربردی برای طراحی و تهیه داده‌های تصویری بصری است. آنریل انجین مجموعه کاملی از ابزارهای توسعه یافته برای هرکسی است که با تکنولوژی بلادرنگ کار می‌کند. این پلتفرم به طراحان این امکان را می‌دهد که آزادانه به خلق جهان‌های مجازی بپردازند. اگر برایتان سوال پیش آمده که تکنولوژی بلادرنگ چیست؟ به طور خلاصه باید بگوییم سیستم بلادرنگ سیستمی است که وظایف مربوط به خواسته‌ها در آن باید در زمان کمتری نسبت به آنچه درخواست شده است انجام شوند.

و اما به مبحث اصلی خودمان بازگردیم. نسخه ابتدایی این موتور در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد و در طی گذر زمان توسط برنامه‌نویسان مجموعه اپیک گیمز توسعه داده شده است؛ و اکنون جایگاه بسیار مهمی میان موتورهای بازی سازی در جهان دارد.

آنریل انجین تنها یک موتور بازی سازی نیست، بلکه می‌شود از آن برای طراحی هر گونه فضای سه بعدی استفاده کرد. به همین سبب معماران در طراحی سه بعدی پروژه‌های معماری، مهندسان نظامی در طراحی سه بعدی ادوات نظامی، فیلم‌سازان در تولید فیلم و انیمیشن و… نیز از این موتور بازی سازی بی‌نظیر و قدرتمند استفاده می‌کنند.

واقعیت مجازی یکی از مباحث داغ این روزهاست و شرکت‌های مختلفی در تلاش هستند تا با گسترش ابزارهایشان برای خلق واقعیتی خیالی از یکدیگر پیشی بگیرند. در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی آنریل انجین که یکی از ابزارهای پیشرفته تولید واقعیت مجازی است بپردازیم. و به حضورش در صنعت انیمیشن نگاهی داشته باشیم.

علاوه بر قدرتمند بودن این موتور بازی، یکی دیگر از دلایلی که سبب محبوبیت آن در میان کاربران گشته است، رایگان بودن آن است. مدیران و مسئولان کمپانی اپیک گیمز، چند سالی است که این موتور را از حالت لایسنسی خارج کرده اند و به صورت کاملا آزاد در اختیار کاربران گذاشته‌اند. حتی سورس کُدش را نیز در گیت هاب قرار داده‌اند تا در دسترس عموم قرار بگیرد. علاوه بر این سیستم پردازش این موتور بازی بلادرنگ است و بدون اتلاف وقت می‌توانید پروژه‌هایتان را کار کنید و خروجی بگیرید. سیستم نورپردازی قوی و امکان سایه‌پردازی و… از جمله دلایلی هستند که موجب روی آوردن کاربران به این موتور بازی شده‌اند.

آنریل انجین در انیمیشن چه کاربردی دارد؟

انیمیشن‌هایی نظیر گیلگمش، شیر شاه و قسمت‌هایی از در جست و جوی نمو، توسط آنریل انجین ساخته شده‌اند. ویژگی بی‌نظیر این پلتفرم در این است که می‌تواند صحنه‌های واقعی و فیزیکی اعجاب انگیزی را ترسیم کند. دیگر هیچ کدام از تصاویر ذهنی هنرمندان خلاق، صرفا تصویری خیالی نیستند. آنریل انجین این امکان را به آنها  می‌دهد که تمامی تصورات‌شان را به نمایش بگذارند. این مسئله به توسعه فیلم-انیمیشن‌ها کمک شایان توجهی کرده است. در آثار سه بعدی ساخته شده با این موتور بازی، تشخیص واقعیت از خیال و فیلم از انیمیشن بسیار دشوار است. متخصصان فعال در این حوزه اعتقاد دارند به زودی واقعیت و خیال آنقدر در هم آمیخته می‌شوند که رسما تشخیص تفاوت آنها ناممکن خواهد شد. و تنها سازندگان می‌توانند بگویند در کدام قسمت شاهد فیلم واقعی و در کدام قسمت شاهد انیمیشن‌های ساخته شده در نرم‌افزارها هستیم.

با استفاده از قابلیت‌ ابر آسمان (sky cloud)، سیستم آب (water system)، نورپردازی محیطی (environment lighting) و… در آنریل انجین می‌توانید به خلق محیط‌های واقعی بپردازید. همچنین باید گفت نورپردازی در این سیستم به صورت کاملا واقع گرایانه انجام می‌شود. امکان سایه پردازی (shade) فراهم بوده و همین مسئله باعث افزایش کیفیت خروجی این نرم افزار خواهد شد.  استفاده از واقعیت مجازی با آنریل انجین در شیر شاه، یکی از اتفاقات انقلابی و بزنگاه‌های دنیای انیمیشن بود.

استفاده از واقعیت مجازی با آنریل انجین در شیر شاه، یکی از اتفاقات انقلابی و بزنگاه‌های دنیای انیمیشن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *